1. prodej a koupě bytu, rodinného domu, rekreační chaty, garáže, pozemku, komerčního objektu
2. převody členských práv a povinností k družstevním bytům
3. pronájem bytu, rodinného domu, garáže, rekreačního a komerčního objektu
4. výkup bytů, pozemků a rodinných domů
5. vyhledávání bytů a nemovitostí podle zadání klienta
6. řešení problematiky zadlužených nemovitostí
7. bezplatná evidence klientů v databázi, kupujících i prodávajících
8. vyřízení náležitosti stavebního spoření a hypotečních úvěrů
9. poradenství a konzultační činnost
10. zdarma odborné poradenství před prodejem nemovitosti, pomoc při stanovení tržní ceny
11. vypracování znaleckého posudku a tržního ocenění
12. vyhotovení geometrických plánů, dělení pozemků
13. právní servis v oblasti obchodu s realitami
1. smlouvy o budoucích kupních smlouvách
2. kupní smlouvy
3. darovací smlouvy
4. nájemní smlouvy
5. směnné smlouvy
6. plná moc
7. smlouvy o zřízení a zrušení věcného břemene
8. zástavní smlouvy
9. návrh na výmaz zástavního práva
10. zápisy v katastru nemovitostí
11. návrh na vklad do katastru nemovitostí
Myšlenka stavebního spoření vznikla na přelomu 20. a 30. let 20. století v Rakousku a Německu, kde stavební spoření velmi úspěšně funguje dodnes. V ČR nabízejí stavební spoření stavební spořitelny od poloviny 90. let. Stavební spoření se v současné době těší velkému zájmu (celkem mají stavební spořitelny více než 4,6 milionu smluv o stavebním spoření).
Účastníkem stavebního spoření může být osoba, která má trvalý pobyt na území ČR (nemusí být občanem ČR) a má přidělené rodné číslo. U stavebního spoření není žádné věkové omezení (smlouvu o stavebním spoření může sjednat právě tak narozené miminko, stejně jako kterýkoliv senior). Za osoby mladší 18 let nebo bez právní způsobilosti jednají rodiče nebo zákonný zástupce (stačí jeden). Vklady účastníků stavebního spoření jsou obvykle úročeny 1% až 4% ročně (v současné době stavební spořitelny své úroky snižují, což se týká pouze nových klientů).Vedle úroků je dalším výnosem účastníka státní podpora a právě ta dělá ze stavebního spoření atraktivní formu investice a nadprůměrného zhodnocení volných finančních prostředků s minimálními riziky.
Státní podpora (příspěvek, dotace) v současné době činí 15% z ročně naspořené částky (max. 3 000 Kč ročně). Nárok na státní podporu se posuzuje vždy k 31. prosinci každého kalendářního roku. Klient může mít libovolné množství smluv o stavebním spoření i u různých stavebních spořitelen, ale v jednom roce může čerpat státní příspěvek vždy jen na jednu smlouvu. Dále je účastníkům stavebního spoření, kteří splnili ve smlouvě sjednané podmínky, což je především naspoření předem dohodnuté částky (40 až 50 % cílové částky) a dobu střádání (v současnosti 2 roky), ale někdy i splnění určitého parametru spořivosti (hodnotící číslo, atd.) nabídnuta možnost čerpání velmi výhodného úvěru na stavební účely spojené s řešením bydlení. Klient musí uzavřít se stavební spořitelnou písemnou smlouvu, ve které se zavazuje ukládat pravidelně (lze měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ročně) dohodnutou částku, přičemž jde o minimální výši. Lze však ukládat i vyšší částky, nebo nepravidelné úložky. Stavební spoření lze zaplatit i jednorázově na 6 let dopředu. Hodně klientů ukládá také 20 000 Kč 1x ročně, zpravidla na konci kalendářního roku.
Většina stavebních spořitelen požaduje, aby na účet stavebního spoření přibyla každý rok alespoň minimální úložka (zpravidla 0,3% až 0,5% měsíčně z cílové částky, respektive 12 násobek této částky ročně). Ve všeobecných obchodních podmínkách, které jsou součástí smlouvy a každá spořitelna je má trochu odlišné, musí být uvedena i úroková sazba z vkladů a úvěrů. Obojí je závazné po celou dobu trvání smluvního vztahu. Rozdíl mezi oběma sazbami smí být maximálně 3%. Všeobecné obchodní podmínky předkládá stavební spořitelna ke schválení Ministerstvu financí ČR.
Účastník spoření se na počátku rozhodne, zda bude jen spořit nebo i žádat o úvěr a podle toho si vybere příslušnou variantu (tarif). Může se také stát, že klient v době sjednávání smlouvy není ještě pevně rozhodnut, a proto některé stavební spořitelny umožňují svým klientům požádat o změny i v průběhu spoření. V každé smlouvě o stavebním spoření je stanovena tzv. cílová částka, od které se odvíjí celé stavební spoření. Cílová částka = vklady účastníka + úroky z vkladů + státní podpora + úroky ze státní podpory + případný úvěr. Každá stavební spořitelna si účtuje při uzavření smlouvy o stavebním spoření tzv. uzavírací poplatek (někdy také jednorázová úhrada za uzavření smlouvy) ve výši 0,75 % (u tarifů pro děti a mládež) až po 1,8 % z cílové částky. Některé stavební spořitelny při splnění určitých podmínek část (někdy i podstatnou) poplatku vracejí po konci spoření svým klientům zpět. Nejčastější varianta poplatku bývá kolem 1 %. Poplatek se odúčtuje od prvních vkladů, které na účet účastníka stavebního spoření dorazí.
Stavební spořitelny si ještě každý rok účtují tzv. poplatek za vedení účtu (obdoba poplatku za vedení běžného účtu v bance), který se v současnosti pohybuje kolem 200 až 400 Kč za kalendářní rok. Mnoho stavebních spořitelen poskytuje takové "třešničky na dortu" jako je např. zasílání klientského časopisu s novinkami o stavební spořitelně, různé výhody: jako jsou klientské karty na slevy (především na stavební materiály), soutěže a slosování o hodnotné ceny, dárky pro každého klienta, který uzavře smlouvu, atd.
Výpovědní lhůta u smlouvy ze stavebního spoření je zpravidla 2 až 3 měsíce, při uzavření tzv. následné smlouvy u té samé stavební spořitelny je zpravidla promíjena nebo je pouze cca 1 měsíc. Velká výhoda je, že smlouva o stavebním spoření se uzavírá na doba neurčitou a klient ji kdykoliv může vypovědět. Při výpovědi před uplynutím pětileté lhůty si stavební spořitelny zpravidla účtují poplatek ve výši 1% z cílové částky.
Po splnění určité doby spoření (v současné době 6 let), si klient může peníze vybrat a použít na cokoliv bez prokazování účelu. Takto využívá stavební spoření většina účastníků, protože zhodnocení prostředků je velmi zajímavé a téměř bez rizika.
Máte náhodou u vás v rodině ještě nějaká "volná rodná čísla"? Za děti mohou spořit rodiče, za prarodiče rodiče a naopak (stavební spoření nijak není omezeno věkem). Účastník ani nemusí být občanem ČR, stačí trvalý pobyt.
Právní úprava stavebního spoření Průběh stavebního spoření upravuje zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření ze dne 25.února 1993 v platném znění po novele č. 83/1995 Sb. Ukládání peněz probíhá na číslo účtu každého klienta, podobně jako v bance. Každá stavební spořitelna je vlastně bankovním ústavem a proto jsou i vklady ve stavebních spořitelnách pojištěny dle Zákona o bankách č. 21/1992 Sb. Dále je o stavebním spoření i zmínka v zákoně č. 586/1993, o daních z příjmu, kde se upravuje možnost odečtu úroků zaplacených splátek u úvěru ze stavebního spoření do určité výše. Výnosy ze stavebního spoření jsou osvobozeny od daně z příjmu (na rozdíl od termínovaných vkladů, kde je 15 % srážková daň.
Zákon o stavebním spoření také upravuje, co se rozumí bytovými účely:
a) získání bytu
b) výstavba nebo koupě stavby pro bydlení
c) získání stavebního pozemku za účelem výstavby stavby pro bydlení nebo získání pozemku, na kterém se stavba už nachází
d) změna, modernizace a údržba bytu nebo stavby pro bydlení
e) stavební úprava nebytového prostoru na byt
f) úhrada závazků souvisejících s body a) až e) (s výjimkou pokut a dalších sankcí)
Výhody stavebního spoření
Více informací Vám poskytne Ing. Renáta Konkolska na mobil: +420 775 610 464, e-mailu: info@rknova.cz
Příjemný pocit bezpečí domova. Často si ani neuvědomujeme, jak křehké toto bezpečí je. Pojištění České pojišťovny ochrání Váš domov před katastrofami i před běžnými riziky, jako je třeba promáčený strop. Nabízíme Vám pojištění s jednoduchými a srozumitelnými podmínkami a jsme připraveni vyhovět i Vašim nestandardním požadavkům.
Pojištění obytných budov a souvisejících staveb je vhodné nejen pro rodinné domky, ale i pro bytové (činžovní) domy, rekreační objekty, garáže a také pro související stavby, jakými jsou bazény, skleníky, studny nebo ploty.
Výhody pojištění
Široký rozsah rizik
Základní pojištění obytných budov pokrývá škody způsobené
Vysoké pojistné plnění
Pojištění domácnosti zaručuje vysoké plnění. Náhradu za pojištěné věci dostanete zpravidla v tzv. nových cenách - vyplatíme Vám tolik peněz, abyste si mohli stejnou věc znovu koupit. Opotřebení se uvažuje jen u věcí, jejichž cena v době těsně před pojistnou událostí činila méně než 50 % původní ceny. V případě požáru, výbuchu nebo pádu letadla vyplácíme náhradu vždy v nových cenách.
Kompletní ochrana domácnosti
V rámci Pojištění domácnosti máte zajištěnu i ochranu cenných předmětů, jako jsou šperky či obrazy, ale také jízdních kol, elektroniky atd. I když jsou na uvedené předměty stanoveny limity pojistného plnění, máte možnost si všechny tyto věci připojistit na vyšší částky, pokud vám stanovené limity nevyhovují. Připojistit si lze věci svěřené zaměstnavatelem k výkonu povolání, náklady na opravu stavebních součástí, které tvoří vnitřní prostor bytu apod
Zohlednění rizikovosti
V ceně pojistného je zohledněna úroveň rizikovosti místa pojištění (vyšší pojistné v Praze a velkých městech, nižší pojistné na venkově).
Pojištění odpovědnosti
V jedné smlouvě si můžete volitelně pojistit i odpovědnost za škody z běžného občanského života.
Slevy
K pojištění domácnosti nabízíme celou řadu zajímavých slev, které poskytujeme již při sjednávání pojištění:
Životní pojištění
Život přináší někdy radost a štěstí, jindy zase situace, bez kterých bychom se klidně obešli. Mnoha neštěstím lze předejít rozumným a opatrným chováním, ale jsou události, nad kterými nemáme žádnou moc. Životní pojištění představuje pro pojištěného člověka i pro jeho blízké finanční jistotu.
Produkty životního pojištění
Nejoblíbenějším druhem životního pojištění je tzv. kapitálové životní pojištění, které kombinuje pojištění se spořením. V průběhu sjednávání pojištění si můžete nejen zvolit rizika, která chcete pojistit, ale také to, jak velkou část pojistného budete vkládat do spoření. Takto naspořené peníze Vám pojišťovna vyplatí spolu se zhodnocením a podíly na výnosech na konci pojištění.
Pojištění osob
Pojištění pro firmy
Česká pojišťovna dále nabízí životní pojištění určená firmám a jejich zaměstnancům.
Přehledná tabulka srovnávající jednotlivá životní pojištění.
Daňové výhody
Životní pojištění je podporované státem ve formě daňových výhod. Pokud pojištění odpovídá zákonným podmínkám, může si pojištěný každý rok odečíst od základu daně z příjmu zaplacené pojistné až do výše 12 000 Kč. Daňové výhody je možné využít u těchto pojištění:
Volitelná pojištění
Většinu životních pojištění můžete kombinovat s volitelnými pojištěními:
Více informací Vám poskytne Ing. Renáta Konkolska na mobil: +420 775 610 464, e-mailu: info@rknova.cz
Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr fyzickým osobám mající příjem ze závislé činnosti nebo z podnikání, který může být použit na investici do nemovitosti na území České republiky.
Komu je určen:
Hypoteční úvěr je určen fyzickým osobám starším 18-ti let s trvalým pobytem na území České republiky, nebo s průkazem o povolení pobytu člena státu Evropských společenství. O úvěr mohou současně žádat až čtyři žadatelé ve dvou domácnostech. Manželé mající společné jmění manželů musí žádat o úvěr společně.
Účel hypotečního úvěru
Hypoteční úvěr lze využít i jako investici do bytových, administrativních a polyfunkčních budov (s převažující plochou bydlení nebo administrativní), kde návratnost úvěru je postavena na výnosech z nájemného z této nemovitosti.
Objekt hypotečního úvěru
Profinancovat lze jako součást úvěru rovněž projekt, inženýrské činnosti a zařízení staveniště.
V jaké výši lze získat hypoteční úvěr
Čerpání hypotečního úvěru
• jednorázové (např. koupě nemovitosti, refinancování úvěru) "
• postupné (např. výstavba či rekonstrukce nemovitosti nebo v případě, že dohodnutá platba za nemovitost je rozložena do více splátek
Čerpání je účelové bezhotovostní a provádí se na účet prodávajícího uvedeného v kupní smlouvě nebo dodavatele. Splácení hypotečního úvěru
Úroková sazba
Je možné zvolit mezi fixní sazbou a sazbou P plus.
Zajištění hypotečního úvěru
Výhody
Více informací Vám poskytne Ing. Renáta Konkolska na mobil: +420 775 610 464, e-mailu: info@rknova.cz